RSS Feed اشتراک برای آر.اس.اس

 

images4

آبت الله مکارم: عده ای امر به معروف را با خشونت اشتباه گرفته اند

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در گردهمایی مجمع امر به معروف و نهی از منکر دستگاه‌های اجرایی کشور، بر انتقال مسائل انقلاب به نسل جوان تاکید کرد و گفت: نوجوان امروز، دوران انقلاب را درک نکرده و ما وظیفه داریم تا وقایع آن دوران را برای آنها بازگو کنیم…

این مرجع تقلید به مساله امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: همه واجبات دیگر بر اساس این دو مساله واجب انجام می‌شود و بدون آن اقتصاد و کسب و کار مردم آلوده به محرمات می‌شود و افراد مظلوم حقشان را نخواهند گرفت.

وی در ادامه فرمود: برای نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر باید برنامه مشخص و روشنی داشت و افرادی که انگیزه کافی برای انجام این عمل دارند تعیین و بودجه و هزینه کافی برای آن قرار داد. اگر این عوامل در نظر گرفته نشود از حدود حرف تجاوز نخواهد کرد.

همچنین وی با بیان این‌که فرهنگ ما با فرهنگ غرب در این زمینه متفاوت است، اظهار کرد: بر این اساس نحوه پیاده کردن امر به معروف و نهی از منکر نیز متفاوت است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: عده‌ای بر اساس ندانم کاری فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را با خشونت اشتباه گرفته‌اند و این سبب فاصله گرفتن عده‌ای از این واجب شده است.

وی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر باید با حفظ تمام آداب، محترمانه، دوستانه، دلسوزانه، رعایت آبرو، عدم تحریک و با ادبیاتی انسانی و صحیح انجام شود.

این مرجع تقلید با رد هر گونه برخورد فیزیکی در این باره، اظهار کرد: برخورد فیزیکی در این مورد سبب برهم خوردن نظم جامعه می‌شود.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به درجات امر به معروف و نهی از منکر گفت: این فریضه هزینه‌های دیگر مانند مراجعه به دادگاه‌ها و… را کاهش می‌دهد.

وی در پایان تاکید کرد: یکی از بهترین راه‌ها این است که خودمان به معروف عمل و منکرات را ترک کنیم.